Σας γνωρίζουμε ότι με την Δ1α/ΓΠ.οικ.29922/13.5.2021 Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1944 τ. Β'), επανεκκινούνται οι πρακτικές ασκήσεις που είχαν ανασταλεί από την 6/11/2020 σε όλα τα ΙΕΚ της χώρας. Συνεπώς όλοι/ες οι καταρτιζόμενοι/ες του ΔΙΕΚ Χαλκίδας που έκαναν πρακτική άσκηση και λόγω των μέτρων (περιορισμός του COVID 19) σταμάτησε την 06/11/2020, θα πρέπει να μεριμνήσουν για τα παρακάτω:

1. Οι πρακτικά ασκούμενοι του ΔΙΕΚ Χαλκίδας που έχουν ήδη αποστείλει στη γραμματεία της Σχολής το βιβλίο πρακτικής άσκησης μαζί με τη βεβαίωση εργοδότη, για το διάστημα έως και την 06/11/2020 (ημέρα αναστολής της πρακτικής άσκησης) θα λάβουν σύντομα μήνυμα στην ηλεκτρονική τους διεύθυνση, στο οποίο θα αναφέρεται το σύνολο των ωρών που έχουν πραγματοποιήσει, αλλά και το υπόλοιπο των όρων που τους υπολείπεται. Στο ίδιο μήνυμα θα επισυνάπτεται και η απαραίτητη βεβαίωση εργοδότη για να γίνει εκ νέου έναρξη της πρακτικής άσκησης (με έκδοση νέας απόφασης) για το υπόλοιπο των ωρών πρακτικής. Οι πρακτικά ασκούμενοι που επιθυμούν να ξεκινήσουν άμεσα την πρακτική τους άσκηση (01/06/21), πριν συμπληρώσουν την παραπάνω βεβαίωση, οφείλουν να επικοινωνήσουν είτε με τον Διευθυντή, είτε με τον διοικητικό υπάλληλο , κ. Παλπάνη (από την 17/05/21 έως και την 21/05/21 και ώρα 15:00 - 20:00), ώστε να λάβουν οδηγίες για το διάστημα της πρακτικής τους άσκησης (έναρξη και λήξη), για το ωράριο που θα απασχολούνται (εξάωρο η οκτάωρο), αλλά και για ανάρτηση των στοιχείων τους στο ΕΡΓΑΝΗ.

2. Οι πρακτικά ασκούμενοι που η πρακτική τους βρίσκεται σε αναστολή και δεν έχουν έως και σήμερα αποστείλει στη Γραμματεία της Σχολής το βιβλίο πρακτικής άσκησης μαζί με την βεβαίωση εργοδότη, θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τη Γραμματεία της Σχολής (είτε με τον Διευθυντή, είτε με τον διοικητικό υπάλληλο κ. Παλπάνη) από την 17/05/21 έως και την 21/05/21 και ώρα 15:00 - 20:00, για να λάβουν οδηγίες για το πώς θα γίνει η επανεκκίνηση της πρακτικής τους άσκησης.

3. Καταρτιζόμενοι/ες που θέλουν να ξεκινήσουν απλά πρακτική, θα ακολουθήσουν τη διαδικασία που ισχύει, όπως περιγράφεται στον ιστότοπο του ΙΕΚ Χαλκίδας.  (http://iek-chalk.eyv.sch.gr/index.php/el/praktikiaskisi/enarksi-praktikis-askisis).

Όλα τα έντυπα βρίσκονται εδώ.

Χρήσιμα Έντυπα