Τροποποίηση ώρας προσέλευσης και έναρξης

Εξετάσεων Θεωρητικού Μέρους

Αγαπητοί Yποψήφιοι,

Λαμβάνοντας υπ? όψιν τις συνθήκες διενέργειας των φετινών εξετάσεων Πιστοποίησης και την ανάγκη ασφαλούς και απρόσκοπτης μετακίνησης των υποψηφίων, σας ενημερώνουμε ότι η ώρα προσέλευσης στα Εξεταστικά Κέντρα και έναρξης των εξετάσεων θεωρητικού μέρους τροποποιείται ως εξής:

α) Ώρα προσέλευσης: 10:00 π.μ. έως 10:30 π.μ. (το αργότερο)

β) Ώρα έναρξης: 11:00 π.μ.

Κατά τα λοιπά, ισχύει η από 24.06.2020 Ανακοίνωση. (https://www.eoppep.gr/index.php/el/announcements/1476-exetasis_main__072020)

Η ΔΙΕΥΘΥΝΟΥΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΤΟΥ Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

& ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ Κ.Ε.Ε.Π.Ε.Κ.

Ιωάννα Λυτρίβη

Για το πρόγραμμα εξετάσεων Θεωρητικού μέρους πατήστε εδώ

Για να δείτε τα στοιχεία όλων των Εξεταστικών Κέντρων Θεωρητικού Μέρους, πατήστε εδώ.

Σε συνέχεια των έκτακτων μέτρων που έχουν ληφθεί για τον περιορισμό της διασποράς του κορονοϊού COVID-19, ο ΕΟΠΠΕΠ ενημερώνει ότι η διαδικασία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής στις εξετάσεις Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης των αποφοίτων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) και Σχολών Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.) παρατείνεται έως τις 30/4/2020.

Παράλληλα, ο Οργανισμός ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους ότι για την υποστήριξή τους κατά τη διαδικασία υποβολής της αίτησης συμμετοχής θέτει στη διάθεση τους:

α. αναλυτικό Οδηγό Υποβολής της αίτησης τον οποίο θα πρέπει να μελετήσουν προσεκτικά πριν την έναρξη της διαδικασίας.

Για τον Οδηγό Υποβολής πατήστε εδώ

β. κείμενο Συχνών Ερωτήσεων στο οποίο θα βρουν τις απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματα σχετικά με τη διαδικασία εγγραφής, αρχικά, στο Μητρώο Υποψηφίων του ΕΟΠΠΕΠ και την υποβολή, στη συνέχεια, της αίτησης για συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης 1ης περιόδου 2020.

Για τις Συχνές Ερωτήσεις πατήστε εδώ

Τέλος για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται, καθημερινά, 11:00 π.μ. - 2:00 μ.μ., στις τηλεφωνικές γραμμές 210 2709164, 210 2709165 και 210 2709172 ή να αποστέλλουν μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Είμαστε εδώ για να σας υποστηρίξουμε με κάθε μέσο

Διευθύνουσα Σύμβουλος ΕΟΠΠΕΠ

Ενημερώνουμε όλους τους ενδιαφερόμενους ότι, για αντικειμενικούς λόγους που υπερβαίνουν το πλαίσιο άσκησης αρμοδιοτήτων του Εθνικού Οργανισμού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού, η έναρξη υποβολής αιτήσεων συμμετοχής στις Εξετάσεις Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης Αποφοίτων ΙΕΚ μετατίθεται σε μεταγενέστερο χρόνο που θα προσδιοριστεί.

Υπενθυμίζεται ότι η υποβολή αιτήσεων αφορά όλες τις ειδικότητες Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης για τις οποίες έχουν αναπτυχθεί και δημοσιεύονται:

α. οι Οδηγοί Σπουδών των ειδικοτήτων
(βλ. σχετικά: http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1427-odigoi-spoudon-eidikotiton-iek-tou-n-4186-2013 και

β. οι Κατάλογοι Ερωτήσεων των εξετάσεων για κάθε ειδικότητα
(βλ. σχετικά: https://www.eoppep.gr/index.php/el/certification-exams/trapeza_thematwn

Από την πλευρά του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια για την επίσπευση της διαδικασίας. Για την ακριβή έναρξη υποβολής των αιτήσεων θα ακολουθήσουν νεώτερες ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα του Οργανισμού.

Η Διευθύνουσα Σύμβουλος του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Ιωάννα Λυτρίβη

Ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. ανακοινώνει την έναρξη της διαδικασίας διενέργειας Εξετάσεων Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης των Αποφοίτων ΙΕΚ και ΣΕΚ, ύστερα από τη δημοσίευση της υπ? αριθμ. 26760/Y1 Κοινής Απόφασης των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Οικονομικών, με θέμα: «Τροποποίηση διατάξεων της απόφασης των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Οικονομικών, αριθμ. 2944/2014 κοινής υπουργικής απόφασης «Σύστημα Πιστοποίησης Αρχικής Επαγγελματικής Κατάρτισης των Αποφοίτων των Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) και των σχολών Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.)», ως ισχύει.» (Φ.Ε.Κ. Β? 590/24.02.2020).
(Βρείτε την Απόφαση εδώ)

Η διαδικασία υποβολής αιτήσεων για τη συμμετοχή των ενδιαφερομένων στις εξετάσεις θα εκκινήσει την Τετάρτη 11/03/2020 και θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 27/03/2020, σύμφωνα με αναλυτικές οδηγίες που θα ανακοινωθούν.

Δημοσιεύτηκε σήμερα Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2020 η πρόσκληση υποβολής αιτήσεων για μαθητεία.

Απο την Πέμπτη 16/01/2020 και ώρα 13:00 μ.μ. έως και το πρωί της Τρίτης 21/01/2020 και ώρα 10:00 π.μ. οι υποψήφιοι για ένταξη στο Πρόγραμμα "Μαθητεία Ι.Ε.Κ" θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση μέσω του

Πληροφοριακού συστήματος για την κατάθεση αιτήσεων συμμετοχής στη μαθητεία.

Χρήσιμα Έντυπα